KCR announces Telangana State Awards

0



KCR-VAT-Policy-backfiresTelangana has announced awards in 32 categories. They will be presented on June 2.

1.  Litterateurs: Mudigonda Veerabhadraiah (Hyderabad), Guda Anjaiah (Hyderabad), Sunkireddy Narayan Reddy (Nalgonda), Polkampally Shanthadevi (Wanaparty, Mahbubnagar), Peddinti Ashok Kumar (Karimnagar), Salahuddin Nayyar (Hyderabad).

2. Vedic scholar: K. Panduranga Charya (Hyderabad).

3. Sanskrit scholar: Acharya Chakravarthula Raghunatha Charyulu (Warangal).
4. Archaks/spiritualists: Gopannagari Shankariah (Vemulawada), Archbishop Thumma Bala (Hyderabad), Janab Mohd Usman (Imam, Mecca Masjid, Hyderabad).

5. TS government logo designer: Aelay Laxman (Hyderabad).

6. T-martyrs memorial designer: Ekka Yadagiri Rao (Hyderabad)

7. Artistes: K. Laxma Goud (Hyderabad), Chukka Sathiah (Warangal), Kalakrishna (Hyderabad), Alekhya Punjala (Hyderabad).

8. Journalist: Tankasala Ashok (Hyderabad)

9. Electronic media journalist: P. Ravinder (Hyderabad)

10.  Musicians: Hyderabad brothers, Vittal Rao (Ghazal singer, Hyderabad), G.L.Namdev (Karimnagar)

11. Legal expert: Sudhakar Reddy

12. Gram panchayat: Chandurthi, Karimnagar district

13. Best mandal: Siddipet, Medak

14. Scientist: Ch. Mohan Rao

15. Entrepreneur: Narra Ravi

16. Educationist: Prof. Sridhar Swamy (Warangal)

17. Sportspersons: Mukesh (Ranga Reddy), Mulini Reddy (Hyderabad)

18. Doctors: Dr Raja Reddy (Hyderabad), Dr R. Lakshmana Murthy (Warangal)

19. NGO: Devnar Foundation for Blind (Hyderabad)

20. Photography: Bharat Bhushan (Hyderabad)

21. Handicrafts: Ayala Anathachary (Pemburthy, Warangal)

22. Weavers: Kandikatla Narsimhulu (Hyderabad)

23. Anganwadi: E. Padma, Kottagudem

24. TS-movement male singer: Matala Tirupati, Adilabad

25. TS-movement female singer: Bhukya Susheela

26. Sculptor: M.V. Ramana Reddy (Medak)

27. Teachers: N. Vijayasri (ZPHS, Nadergul, RR district), Banda Pratapa Reddy (senior lecturer, government polytechnic, Masab Tank, Hyderabad),

28. Govt employee: B. Padma Rao, (superintendent engineer, irrigation department, Warangal)

29. Protection of Heritage sites: P. Anuradha Reddy (Hyderabad), Dr N. Pandu Ranga Rao (Warangal)

30. History and Research: Dr Bysetti Ramanaiah (Karimnagar)

31. Best farmers: Karra Sashikala(Duggepally, Tripuraram, Nalgonda dist), Vallaala Ramesh (dairy farmer, Bhimadevrapalli, Karimnagar district)

32. Best Municipality: Mancherial, Adilabad district